(Masum) Dorian Gray’in (Ruhunu Şeytana Satmış) Portresi

Klasikler candır. Arada bir baştan okumak gerekir. Ama bu kitap tekrar okuyacağım klasikler arasına girmiyor ne yazık ki. Açıkçası klasikler hakkında şurası şöyle burası böyle diye eleştiri yapmaya yetecek bilgi düzeyine sahip değilim, sahip olsam bile gerek yok. İnsanlar yeterince konuşuyor zaten. Çevirisi de hoş idi. Birkaç yerinde sadece saçma bir ifade kullanılmış. Can yayınlarını da hep sevmişimdir zaten. Özellikle İngiliz edebiyatı söz konusu olduğunda. İletişim yayınlarından çıkmış bir baskısı yok sanırım. Bildiğim kadarıyla. Neyse kısaca okuyun bence 🙂

can

Gelelim en güzel yerine, yaşasın alıntılar!

“Mutlu olduğumuz zamanlarda hep iyi bir insan oluruz da iyi insan olduğumuz zamanlarda ille de mutlu olmayabiliriz.” Lord H.W. (haklı)

“Kitap sevgim öyle büyüktür ki kitap yazmama engeldir.” Lord H.W. (Favorim)

“Aşkta sadık olanlar aşkın yalnızca uçarı yönlerini bilirler; aşkın trajedilerini bilenlerse vefasızdırlar.” Lord H.W. (yalnız iyi tespit)

“İnsanların para yatırmadıkları bir bankanın hesabına yazdıkları bir çekten başka bir şey değildir, iyi niyet.” Lord H.W. (tanımlama? bazen)

“- İyi etki diye birşey yoktur ki, Mr. Gray. Etki denen şey tümüyle ahlaka aykırıdır, yani bilimsel yöneden ahlakdışıdır.

– Neden?

– İnsanın birini etkilemesi demek ona kendi ruhunu vermesi demektir de ondan. Bu insan kendi doğal düşünceleriyle düşünmez artık, kendi doğal ihtiraslarıyla yanmaz. Erdemleri sahici değildir. Günahları -günah diye birşey varsa eğer- ödünçtür. Bu insan başka birinin müziğinin bir yansıması olarak çıkar, kendisi için yazılmamış bir rolde oynayan bir aktör.”

“Dorian ciddi bir ifadeyle,”Bana sorarsan onların (kadınları kastediyor) bizden istedikleri şey, ne olursa olsun, başlangıçta bize vermiş oldukları şeylerdir.” diye yanıtladı. “Onlar bizim benliğimizde sevgi yaratıyorlar. Bunu bizden istemeye hakları var.”

Ve kendime sakladığım nice söz. Yazar Oscar Wilde. Sevmedim. Cidden sevmiyorum yani. Sözlerini sevdiği bir adamı nasıl sevmez ki insan. Sevmez çünkü hayatını araştırdığımda tam bir zengin züppe tiplemesinin zamanındaki örneği gibi geldi bana. Özellikle toplumdaki sınıf ayrımına ve alt tabakaya bakış açısı romanında buram buram kendini hissettiriyor. Başyapıt yazmış olsa da sevimsiz bir düşünce insanı değersiz kılabiliyor. Açıkçası kitabı hakkında söylediği kendi sözleri bunu gayet net özetliyor.

Basil Hallward kendi hakkımda düşündüklerim: Lord Henry dünyanın benim hakkımda düşündükleri: Dorian -belki başka yaşlarda- olmak istediğim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s