Son Kuşlar , SAİT FAİK ABASIYANIK

SAIT-FAIK_SON-KUSLAR

Kitap hakkında konuşmayı pek sevmem. Bir kaç alıntı bir iki kelam yeter benim için. En sevilen bir söz, derinden etkileyen, hiçbir zaman unutulmayan bir yer vardır insan için. Bazen insanın kendisini yansıtmaz bile o söz. Nedenini bilemezsin sadece içine çeker. Yargılamadan, sorgulamadan üstelik sana bana sormadan. Önemli olan işte onu bulup çıkarmak.

Ölesiye yalnız, ölesiye mesudum. İçim kalabalık çekiyor. İnsanlar çekiyor. Çocuklar istiyorum; haşarı, sarışın, esmer, edepsiz… Seyahatler çekiyor içim. Dünya yüzündeki tuzlu sularda ışıklı vapurların gittiğini; Paris’te kırmızılı, yeşilli, turunculu işaret fişeklerinin bulvarlar boyunca akan köhne taksilere sis içinde yol gösterdiklerini; caddelerde, meydanlarda gotik binaların kayalar misali yükseliverdiğini; bisikletine tünemiş genç bir kadının türkü söyleyerek geçtiğini; pırıl pırıl matruş bir adamın pırıl pırıl bir bıçakla bonfile kestiğini; yalancı inciler içinde dolgun bir kadının Napoli’de, şarkılı bir kahvede fıstıklı dondurma yediğini; tayyare meydanlarının lokantalarında konyak içerek garip valizleriyle yolcular bekleştiğini; üçüncü mevki bir vagonda yaşlı bir adamın şehir içlerinden tren geçerken, gençken oturduğu kahveleri tanıyarak titrediğini…

İş bankası yayınlarından yeni basım olarak çıkan bu kitabı okudum. Kapak tasarımı bence çok hoş ve diğer herşey. Arkada ise Sait Faik’in Ara Güler imzalı fotoğrafının konması ise tamamen düzenbazlık. Böyle albeniyi bu kitap bir daha zor bulacak.

Zor ve yorucu bir kitaptı ta ki aradığımı bulana kadar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s