Malezya’yı Anlamak 3 / Benim İçin Malezya

Malezya hakkında mutlaka bilinmesi gereken 3 şey nedir diye sorulduğunda vereceğim cevap şöyle olur. Kuala Lumpur, Putrajaya ve Langkawi Adası.

3 federal bölgeden 1. si olan Kuala Lumpur, ülkenin başkenti ve aynı zamanda ticaret, siyaset, eğitim, eğlence ve uluslararası etkinliklerin merkezidir. 1800’lü yılların başında kalay madenlerinin keşfedilmesiyle küçük bir madenci köyü olarak kurulan bu şehir, şu anda Dünyanın en popüler metropollerinden birisidir. Kuala Lumpur, yani Çamurlu Kavşak, teknolojinin tüm imkanlarının kullanıldığı görkemli binaları, gökdelenleri, köprüleri, camiileri ve yolları ile modern bir havaya sahipken aynı zamanda ağaçları, gözalıcı tropikal bitkileri, yeşilliklerle bezeli sokakları, amber çiçeği, orkide ve göl bahçeleri, kelebek, kuş ve geyik parkları ile doğayla bir bütün oluşturmaktadır.

Resim

Tam bir metropol bu şehir

Modern yapısının en önemli temsilcisi olan Petronas Kuleleri, dünyanın en yüksek ikiz kuleleri olma ünvanına sahiptir. 88 katlı bu kulelerin, 41. Katında yerden 170 metre yüksekliğinde seyir terası şeklinde bir köprü bulunur. Kuleler özellikle hava karardıktan sonra muazzam ışıklandırması sebebiyle bir çok insanın uğrak mekânı haline gelmiştir. Bu yapıyla ilgili diğer bir husus da içerisinde tam 76 tane asansörün bulunmasıdır.

Resim

Menara Kuala Lumpur

Dünyanın 4. Yüksek binası olan Menara Kuala Lumpur’un gözetleme kulesi kapalı ve sisli havalarda bulutların arasına karışıp çıplak gözle seçilemeyebiliyor. Malaylarin kültürlerinde önem verdiği noktalardan birisi şüphesiz Camiilerdir. Bizde ki gibi camii kelimesi yerine Mescid ifadesi kullanılıyor bu ülkede. Teknolojideki gelişmişlikleri camiilerinde kullandıkları mimari özelliklerde kendini belli ederken, camii yapımına adeta bir sanat icra eder gibi titizlik gösteriyorlar.

Kristal Camii

Kristal Camii

Şehirde en önemli camiiler; Masjid Jamek An-Nur; bir asır önce yapılan bu cami çağdaş mimari tasarımı ile ülkenin ve halkın ilerici ruhunu yansıtıyor. Masjid Negara; Ulusal Maley camiisi diye de geçen camiinin en önemli özelliği mavi tonlarının geleneksel İslam motiflerinde kullanılması ve şemsiye şeklinde çatısıyla farklı bir mimari tarza sahip olmasıdır. Masjid Kristal; ülkenin en taze camiilerinden olan bu ihtişamlı yapı dünyanın en güzel camiilerinden biri olmaya aday. Gece ışıklandırması, çelik, kristal ve camdan yapılmasının yanı sıra, içinde Wi-Fi hizmeti bulunan ilk camii olma özelliğini taşıyor.

Bir de gece görün bu camiiyi :D

Bir de gece görün bu camiiyi 😀

Langkawi Adası, dünyanın en yaşlı kara parçası, kristal berraklığında denize, bembeyaz göz alıcı kumsallara, zengin deniz altı yaşamına, yemyeşil yağmur ormanlarına sahip cennetten kopup gelmiş bir yer gibidir.

Resim

Langkawi Adasındaki meşhur krater göl

Her daim tatil cenneti diye geçen ada ismini Kahverengi Kartallardan alır. Bu adanın diğer ilginç özelliği ise sonsuz sayıdaki ağaç köklerinin yer altından çatallaşarak, bir örümcek ağı gibi adayı sarıp sarmaladığı ormanlara sahip olmasıdır. Öyle ki bu muazzam kenetlenme, adayı tsunami baskınlarından koruyan doğal bir bariyer görevindedir.

Resim

Adanın girişinde turistleri karşılayan dev Kahverengi Kartal

Resim

Putrajaya, Doğa, İnsan ve Yaradan!!

3 federal bölgeden 2.si olan Putrajaya, AKILLI BAHÇE ŞEHİR olarak ün salmış, Kuala Lumpur’un güneyinde ve 40 km uzaklıkta bulunan, ülkenin idari başkentidir. 1995 yılında, Kuala Lumpur’un nüfusundaki artış, trafikte kaybedilen saatler ve aksayan devlet işlerini düzene sokmak amacıyla dönemin devlet adamları tarafından kurulmuştur. O yıllarda şehrin olduğu yer düz vadiden, çiftlik evlerinden ve hurma ağaçlarından ibaretti. Sadece 15 yıllık çalışmayla sıfırdan inşa edilen bu yer kesinlikle her şeyin en iyisini yapma felsefesine sahip Malayların başarısıdır.

Resim

Resmi dairelerden biri

Bu kadar kısa sürede şehrin merkezinde kollarıyla karayı parçalara ayıran nehir havasına sahip yapay bir göl, gölün üzerine boğaz görüntüsü oluşturan birçok köprü, kırsal alanı renklendirecek tropikal bitkilerin ve çiçeklerin olduğu parklar, bahçeler, camiiler, binalar, yollar, kültür, sanat, spor ve eğitim merkezleri yapmış ve Kuala Lumpur’daki çoğu resmi devlet dairesini bu şehre taşımışlardır.

Biricik sevgilim, Putra Camiiyi artık herkes biliyor :)

Biricik sevgilim, Putra Camiiyi artık herkes biliyor 🙂

Şehirde incelenmesi gereken çok önemli birkaç mimari yapı vardır. Çünkü Malaylar yaptıkları birçok şeyin içerisine ince ince anlamlar yüklemiş, modernizmi İslam çizgisi ile birleştirmişlerdir. Bazı camiilerin katlarının ve kubbelerinin sayısı İslam’ın rükünlerini temsilen 5 adet olur ve bunun gibi birçok derin anlam taşıyan incelikler Malezya’da hâkimdir. Masjid Putra; namı diğer Pembe camiidir. Gül işlemeleri ve mermer oymalar bulunan duvarlar ve pembe granitten yapılan kubbesiyle Arap tarzı bir mimari benimsenmiştir. Caminin dünyanın en yüksek minaresine sahip olduğu söylenir. Tabii, dünyadaki tek pembe camii olduğunu da unutmamak gerek. Masjid Tuanku Mizan Zainal Abidin, Masjid Besi, Iron Mosque; çelik konstrüksiyonlu, cam ağırlıklı bu cami, çok özel mimari özelliklere sahiptir. Masjid Malacca; yapay bir adanın üzerinde, Malakka boğazının kıyısına yapılmış bu cami hakkında pek fazla bilgi yok ama çoktan ülkenin en güzel camiileri arasında gösteriliyor.

Tuanku_Mizan_Zainal_Abidin_Mosque_2011

İşteee Tuanku Mizan Zeinal Abidin Camii, inanması güç ama evet bu bir camii

Tüm şehri fiber optik kablolarla donatarak bakanlıklar arası iletişim ve halkla ilişkilerin elektronik ve multimedya kanalları aracılığı ile yapılmasını tasarlamışlardır. Etkili ve hızlı iletişime önem vermişler, devlet dairelerinin işlerini aksatmaması için her türlü önlemi almışlardır. Akıllı Şehir ünvanını böyle kazanmıştır. Kentin %50’si bahçeler ve parklarla kuşatılmıştır. Muazzam büyüklüğe ulaşan peyzaj çalışmalarının dünyadaki tek örneklerinden birisidir bu şehrin bahçeleri. İstanbul’da yeşil alanın en fazla %2 oranında olduğunu düşünürsek aradaki fark daha çarpıcı olacaktır. Böylece de Bahçe Şehir denmiştir.

Resim

Hayvan parkları, sanırım kediler içindi bu park

Bu kadar zor bir projenin içinden nasıl çıkmışlar, bu kadar hızlı nasıl yapmışlar, bitirmeyi geçtik başlaması bile birçok ülkede tartışmalara sebep olacak bu projeyi neye güvenerek hayata geçirmişler? Cevapları siz düşünürken ben şu ayrıntıyı eklemek istiyorum. Bu zor ve meşakkatli yolda 3 tema etrafında yürünmüştür. İnsan ile Yaradanın, İnsan ile Doğanın ve İnsan ile İnsanın ilişkisi baz alınmış bir projenin başarıya ulaşmama ihtimali zaten yok gibi.

Resim

Zahir Camii, Putrajayada değil, ama benim Malezya ile ilgili sevdiğim en önemli şeylerden biri de bu. Es geçmek ayıp olurdu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s