Malezya’yı Anlamak 2 / İslamı Yaşamak Ve Üniversite Hayatı

Malaylar, modern toplumsal hayata göre inançlarını şekillendirmektense, inançlarına göre modern bir hayat tarzı tutturmuşlardır. Malay hanımlara kamuda aklınıza gelebilecek her meslekte, İslam’a uygun bir şekilde çalışma ortamları sağlamışlardır. Başörtülü polis, hâkim, profesör, müdür, banka müdürü, milletvekili, senatör, CEO ve hatta başörtülü kraliçeleri ile toplumsal hayatta kadına herhangi bir kısıtlama getirmemiş, şartları ve imkânları dinin gerekliliğine göre düzenledikleri için de huzur ve güven ortamında hanımlar her türlü meslekte kendilerine yer edinmiştir.

Resim

Petronas İkiz Kuleleri, Dünyadaki en büyük ikiz kuleler Malezya’nın Başkenti Kuala Lumpur’da bulunuyor

Modern toplumun insanlara dayattığı hazır gıda sektöründe İslam’da uygun olmayan ürünlerin tespiti karşılaştığımız problemlerden biridir fakat Malezya halkı bu soruna da bir çözüm bulmuşlar. Malezya’da helal sertifikası bir devlet kurumu olan JAKIM (Department of Islamic Development Malaysia – Malezya Hükümeti İslam Kalkınma Bölümü) tarafından veriliyor.

Resim

JAKIM Helal Damgası

Bu da halk nezdinde helal sertifikasına duyulan güveni arttırırken, işletmeleri de bu sertifikayı almaya itiyor. JAKIM ulusal ve uluslararası gıda markalarına, restoranlara, kozmetik ve tekstil ürünlerine kadar birçok farklı alanda sertifika veriyor. Öyle ki manavların bile meyvelerinin helal olduğuna dair sertifika almak için bu kuruma başvurduğu oluyormuş.

Resim

Malay toplumunda İslam’ın girmediği hiçbir alan yok diyebiliriz. Formula 1 yarış alanlarından, golf sahalarına kadar her yerde namaz kılan insanlara rastlamak mümkün. İnsanların içselleştirdiği İslam’ı değerler her Müslüman ülkenin örnek alması gereken özelliklerden biri. Gelişmiş teknolojisiyse birçok gayri-Müslim ülkeyi dahi geride bırakan Malezya’da geçtiğimiz yıllarda uzaya ilk kez astronot gönderilirken hükümet tarafından hazırlanan Uzayda İslami Usullere Göre İbadet Rehberi türünün ilk ve tek örneği olma özelliği taşımaktadır. O vakte kadar herhangi bir Müslüman ülke ne uzaya astronot göndermiş ne de uzayda ibadet nasıl yapılır diye kafa yormuş. Dünyadaki esas vazifemizin uzaya gitmek değil de ibadet etmek olduğunu anlayan Malay halkına hayran olmamak elde değil.

Resim

Coca Cola’da ki helal damgası kuruma güvenilirliği düşürüyor, Malay bakanı Coca Cola’nın Çok Gizli içeriğinin kendileriyle paylaşıldığını ve İslama aykırı bir ürün bulunmadığını iddaa ediyor.

Karıncayı dahi incitmeyen Peygamberin vefasız ümmetiyiz diye düşünmekteyim, Malezya’da ki doğaya duyulan saygı ve sevgiyi gördükten sonra. Ülkenin yarısından fazlası ormanlarla kaplı yemyeşil ağaçları, masmavi denizi, sayısız doğal güzellikleriyle cennet gibi olan ülke de kâinata gösterilen hürmet öyle çok ki şahsen utancımdan başımı öne eğiyorum. Çünkü yeşilin her tonunun olduğu ağaçtan bol bir şey yok diye düşündüğümüz bu topraklarda bir ağacı kesmenin cezası yaklaşık 150 bin dolar. 300 bin TL. Eğer gerekli görülürse devletin imar için bir ağacı kesmesi gerekirse, devlet yine kendi hazinesini kullanarak kestiği her ağaç için başka bir yere 2 ağaç dikmekle mükellef olacaktır.

Resim

Orkide bahçelerinde yetişen nefis bir orkide çiçeği

Şehirlerin ortasına orkide ve çiçek bahçeleri, görüldüğünde insanı büyüleyen kelebek parkları ve hayvanat bahçeleri yaparak betonlaşan toplumun sürekli nefes almasını sağlıyorlar. Bizdeki kediler gibi her sokakta maymuna rastlamak mümkün, bazen maymunlar oldukça sinir bozucu olabiliyorlar çünkü dışarda yediğiniz her türlü yiyeceği elinizden alabilme ve açık pencerelerden gizli gizli girip evlerde yiyecek arama huyları var bu hayvanların. Fakat maymunların yaşam alanlarını kısıtlamadan kendileri tedbir alarak ufak karışıklıkların önüne geçebilmişler.

Resim

Kuş Parklarından bir kare

Esasında Malaylar oldukça samimi, içten ve nazik insanlar. Saatlerce trafikte kalsalar dahi öfke krizleri geçirmeden sükûnetlerini koruyup, hiçbir fiziksel şiddet kavgasına karışmıyorlar. Haklarının çiğnendiğini düşündükleri durumlarda çareyi polise başvurmakta arıyorlar. Fakat Çinliler ve Hintliler için aynı özellikler söz konusu değil. Oldukça tez canlı, hızlı ve atik olan Çinliler hemen fark ediliyor. Çinlilerin yaşadıkları mahallelerde bile bir telaş ve gürültü söz konusu.

Resim

Durian işte bu, sigara içmek, yemek yemek, yanıcı madde taşımak ne kadar yasaksa Durian taşımak da o derece suç. 😀 ne kadar iğrenç koktuğunu anlayın

Malezya’nın yemek kültüründen birkaç kelam edecek olursak mutfağın en öne çıkan özelliği her yemekte vazgeçilmez olarak addettikleri Hindistan cevizi sütü ve haşlanmış yumurtadır. Ayrıca baharatı bol miktarda kullandıklarını da unutmamak lazım. Fakat Malayların en ama en ilginç ve anlaşılmaz bulduğum yanı Durian adında dikenli kavuna benzeyip, 40 metre yüksekliğindeki devasa ağaçlarda yetişen, kokuşmuş ayak gibi kokan bir kabuğa sahip olan, tropikal meyveye bayılıyor olmaları. Abartısız öyle bir meyve ki bu kokusu yüzünden uçaklara, havaalanlarına, otobüslere, trenlere, arabalara, iş yerlerine, alışveriş merkezlerine, okullara, kısacası her türlü toplumsal alana bu meyveyi sokmak yasaklanmış. Hatta sigara içmeyiniz uyarısının yanında Durian sokulmaz gibi bir uyarı da bulunuyor çoğu yerde. Meyvelerin Kralı ama birçok yere sokulması yasak. Malaylar bu meyve için şu ifadeyi kullanıyorlar. “Kokusu cehennem ama tadı cennet.” Tadının cennet olduğunu maalesef yabancılar pek bilmiyor çünkü cesaret edip de bu meyveyi tadan pek kimse yok. Uzun yıllar boyunca orada yaşamak ve sokaklarda dolaşırken bile kokusu içinize işleyen bu meyveye alışmak gerekiyor. Bir de Jack Fruit diye geçen bir meyve var, Durian’in 2. kuşaktan kuzeni. Tek farkları, Durian’ın kokuşmuş ayak, Jack Fruit’in ise daha çok çürümüş soğan gibi kokması.

Resim

Dragon Fruit, harika bir meyve, şahsen yediğim için söylüyorum sıcak aylarda acaip serinletiyor

Malezya Durian haricinde renkleri ve inanılmaz tasarımları ile Yaradan’a hayran bırakan birçok tropikal meyveye sahip. Dragon Fruit diye geçen dışı mor, içiyse bembeyaz olan, sıcak havalarda buz gibi serinleten bu meyvenin de seveni çok. Şekli itibariyle ilgi çeken diğer bir meyvede Star Fruit. Sarımtırak renge sahip bu meyve, yıldız şeklinde bir poligonumsu yapıya sahip lakin çok belli bir tadı yok.

Resim

Star Fruit, bunun da tadına baktım lakin görsellik daha ön planda, tadı pek yavan

Malezya’da eğitim konusunda üzerine durulması gerektiğini düşündüğüm en önemli husus büyüklerimizin de tavsiyesi olan üniversite ve ileri akademik eğitimlerin işleyişi hakkında bilgi vermek olacaktır. Malezya eğitime ve ilerlemeye yaptığı yatırımı neredeyse hiçbir sektörde yapmamaktadır. 60 bin yabancı öğrenciye eğitim imkânı sağlayarak üniversitelerdeki eğitim seviyesi ve kalitesiyle tüm dünyaya kendini ispatlamıştır. Yabancı öğrenciler eğer not ortalamalarıyla başarılı olurlarsa yaklaşık 5 bin- 10 bin dolar arasında olan okul ücretlerinden muaf oluyorlar ve aylık 100 dolara geçimlerini sağlayabiliyorlar. Yani başarılı bir öğrenci için ekonomik yönden Türkiye’de okumaktan daha uyguna geliyor Malezya’da üniversite eğitimi. Okul ücreti içerisinde yer alan yurt imkânları da son derece modern, güvenli, temiz ve İslam’a uygun olması nedeniyle öğrenciler başka yerlerde kalmayı nadiren düşünüyorlar.

Resim

Malezya İslam Üniversitesinden mezun olan kardeşlerim, darısı başıma 😛

Ülkenin en popüler üniversitelerinden birisi Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi – International Islamic University of Malaysia (IIUM) ‘dir. Eğitim dili İngilizce ve Arapçadır, özellikle bu iki dilin çok iyi öğrenilmesine büyük önem vermektedirler. Bu üniversitede İslami bilimlerden, sosyal bilimlere, mühendislik fakültelerinden tıp ve eczacılık fakültelerine kadar birçok bölüm vardır ve İslam Üniversitesi olduğu için öğrenciler hangi fakültede okursa okusun mutlaka seçmeli ilahiyat derslerinden bir iki tane almak zorundadır. Bunun amacı gençleri, her konuda bilgi sahibi ve sahasında uzman bir bilim adamı olarak yetiştirirken, aynı zamanda kaliteli bir Müslüman olmalarını da sağlamaktır.

Kampüsten bir kare, çekenin ellerine sağlık :)

Kampüsten bir kare, çekenin ellerine sağlık 🙂

İlginç olarak üniversiteye kabul aşamasında istenen belgeler şunlardır; lisede hangi alanda eğitim aldığınızı ve not ortalamanızı gösteren bir belge, ÖSYS giriş belgesi (sonuç değil), Dini bir lider veya organizatörden adınıza tavsiye mektubu ve banka hesabınızda bir miktar paranızın olduğunu gösteren bir belge. Üniversitede not ortalamanızın yettiği bölümlere kabul ediliyorsunuz ve ayrıca üniversitenin düzenlediği seviye belirleme sınavlarını da geçmeniz gerekiyor. İngilizce, Arapça ve mesleki yeterlilik sınavı.

Resim

Üniversitenin resmi sayfasından aldığım bir fotoğraf, çok beğendim

Üniversite kampüsü bize göre hayli ilgi çekici, ilginç olduğu kadar da anlamlı bir yapıya sahiptir. Şöyle ki; Okulun merkezine camii, onu çevreleyen ilk kısmına da ilahiyat fakültesi, rektörlük binası ve kütüphane yerleştirilmiştir. Bu yerleşim biçimi, okulun mimari olarak bir İslam Üniversitesi olduğunu belirten bir simgedir. Bu binaların etrafına fakülteler ve restoranlar, en son halkasının bir tarafta erkek, diğer tarafta kız yurtları olmak kaydıyla, çiçeğe benzeyen mimari bir yapı oluşturulmuştur.

Resim

Kuşbakışı bakalım bir de üniversiteye, her yer mavi, geri kalan yerlerde yeşil zaten

YÖK, Malezya’daki üniversitelerin çoğunu tanıyıp, denklik vermektedir. Geçtiğimiz yıllarda kendi bünyesindeki öğretim üyelerinin akademik kariyerlerine katkı sağlamak için Malezya’daki üniversitelerde yaz aylarında 3 ay süren, ücretsiz bir program hazırlamıştır. Yüksek lisans ve doktora eğitimleri için başarılı öğrencileri Malezya’daki üniversitelere burslu gönderme imkânları da sunmaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s